Kategori

Mesleki Yeterlilik Programları

İnceleme

0 (0 Değerlendirne)

Kurs Gereksinimleri

This training; As part of the Izmir Design Factory project, it has been brought online and offered to those who want to improve themselves in the field of Fashion Design. In this context, there are no special requirements during participation in online training. However, we recommend that you take a look at the "Supplementary Documents" section in order to better understand the training subjects and to access the high quality versions of the training files during your study.

Eğitim Tanımı

Fashion Design is a type of art that focuses on the creation of clothing and other accessories for everyday life.

Fashion Design Training; It is a process consisting of 10 Modules, 7 Lessons, Fashion Design Test and 1 EQAVET Accreditation consisting of exercises and stakeholder projects, designed by the Izmir Design Factory (IDF), which was established within the scope of the EU Project, in collaboration with the team-guide-trainer-stakeholder.

Ders Çıktıları

Persons receiving this training;

- Will have knowledge about fashion design,
- Will be able to recognize and use the digital fashion design application Tailornova,
- Customizing the harmony of designs and pattern making,
- To prepare a fashion collection and to make a roadmap for the launch,
- Learn how to choose the best style for fashion collection and fashion brand,
- Understand the evaluation of the design concept and the feasibility of the design process,
- Gain an idea about the composition of simple clothes and the preparation of their visual presentations,
- Gain information about the use of raw materials in fashion and will learn project management software systems for the fashion industry in detail.

Eğitim İçeriği

1 Introduction to Fashion Design (Module 1)
8 Min

Fashion design is a form of art that focuses on the creation of clothing and other accessories for everyday life. You will have general knowledge about the subject.


2 Digital Fashion Design (Module 2-3-4)
20 Min

"Tailornova" is a free website where you can create digital fashion designs. With this website you will learn how to get into digital fashion. You will be able to customize the harmony of your designs and pattern making. You will be able to save the designs by finalizing them.


3 Launch Planning (Module 5)
8 Min

The first thing you need to create a fashion collection is inspiration. With Inspiration, you will have an idea about how to launch a fashion collection.


4 Style Selection (Module 6)
8 Min

You will learn about your fashion collection and how to choose the best style for your fashion brand.


5 Feasibility Assessment (Module 7)
8 Min

You will learn about the evaluation of the design concept and the feasibility of the design process.


6 Composition and Visual Presentation (Module 8)
10 Min

You will learn about the composition of simple garments and the preparation of their visual presentations.


7 Raw Material Usage and Project Management Systems (Modules 9-10)
12 Min

You will learn about the use of raw materials in fashion and learn in detail about project management software systems for the fashion industry.


1 Fashion Design [Quiz]
20 Min


1 EQAVET Accreditation [Quiz]
1 Min


1. Introduction to Fashion Design (Module 1)
2. Digital Fashion Design (Module 2-3-4)
3. Launch Planning (Module 5)
4. Style Selection (Module 6)
5. Feasibility Assessment (Module 7)
6. Composition and Visual Presentation (Module 8)
7. Raw Material Usage and Project Management Systems (Modules 9-10)

IDF

Administrator

İzmir Tasarım Fabrikası

Administrator

İzmir Tasarım Fabrikası temel düşünce yapısı olarak “Tasarım Odaklı Düşünce” (TOD) metodunu benimsemekte ve bunu öğrenim deneyimlerinde de uygulamaktadır.

0 Değerlendirne
0 İnceleme
9 Katılımcı
10 Eğitim

Herkes bireysel varlığını temsil etmenin yanı sıra bir topluluğun parçasıdır. İşbirliği, katılımcılık, dayanışma ve paylaşım kültürü birlikte üretmenin ve gelişmenin anahtar kavramlarıdır. İzmir Tasarım Fabrikası (IDF), bilgi ve deneyimi paylaşırken yeni oluşumlara ilham olmayı amaçlar. Meraklı, araştırmacı, yaratıcı, yenilikçi karakteriyle fikir yürütme ve yeni bakış açıları geliştirebilme kabiliyetine sahiptir. Birlikte tasarlayıp birlikte üretmek, değeri birlikte inşa etmek değerlidir.

IDF, sadece insanlara değil; tüm canlılara ve dünyaya karşı sorumluluk sahibidir. Kişiler ve kurumlarla iletişiminde, üstlendiği rol ve duruşuyla tüm faaliyetlerinde bu sorumlulukla hareket eder. Sadece bugün için değil; gelecek için değer yaratmayı önemser. Bu yüzden devamlılığı sağlamaya, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir olmaya özen gösterir. IDF çatısı altında herkes kendisine, çevresine, ekibine, topluluğa ve dünyaya karşı sahip olduğu sorumluluğun bilincindedir.

IDF, işbirliği odaklı bir platform ve model olarak birleştirici bir özelliğe sahiptir. Ortak hareket edebilmek için koordinasyonu sağlamak, birliktelik duygusunu kazanmak ve paylaşımcılık önemlidir. Farklı disiplinlerden, farklı görüşlerden ve farklı deneyimlerden beslenen IDF, katı ve değişmez bir yapı yerine sürekli yenilenen, esnek bir yapıyı benimser. Yerel unsurların güç birliğine inanır. Bağımsız, kolaylaştırıcı ve esnek yapısı, değişen koşullara hızla uyumlanmasını, kapsayıcılığı ve çoğalmayı sağlar.

Katılımcı Geri Dönüşleri

Fashion Design

0

Eğitim Değerlendirmesi
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%

Yorum bulunamadı

Giriş Yap veya Kayıt Ol (Bir inceleme göndermek için)

İnceleme

Alışveriş Sepetin

Loading...