Kategori

Mesleki Yeterlilik Programları

İnceleme

0 (0 Değerlendirne)

Kurs Gereksinimleri

This training; As part of the Izmir Design Factory project, it has been brought online and offered to those who want to improve themselves in the field of Interior Design. In this context, there are no special requirements during participation in online training. However, we recommend that you take a look at the "Supplementary Documents" section in order to better understand the training subjects and to access the high quality versions of the training files during your study.

Eğitim Tanımı

Interior Design includes the design of interior materials and finishes and the elements that make up the final version of a design project.

Interior Design Training; It is a process consisting of 10 Modules, 5 Lessons, Interior Design Test and 1 EQAVET Accreditation consisting of exercises and stakeholder projects, designed by the Izmir Design Factory (IDF), which was established within the scope of the EU Project, in cooperation with the team-guide-trainer-stakeholder.

Ders Çıktıları

Persons receiving this training;

- Learn about the design of interior materials and coatings,
- Will have an idea about the basic elements of interior design such as space and line,
- Gain information about the studies on design principles,
- Gain information about ensuring full compliance and compliance with local laws and regulations in the interior design of corporate areas,
- Have an idea about promoting a good educational environment and ensuring compliance with all safety precautions,
- Will have knowledge of the technical drawings needed to turn your interior design drawing ideas into something tangible,
- Will have basic knowledge about using SketchUp software.

Eğitim İçeriği

1 Interior Design Materials (Module 1-2)
18 Min

You will learn about the design of interior materials and coatings.


2 The Core Elements and Principles of Interior Design (Module 3-4)
14 Min

You will have an idea about the basic elements of interior design such as space and line, and you will learn about working on design principles.


3 Interior Design for Institutional Areas (Module 5)
8 Min

You will learn about ensuring full compliance and compliance with local laws and regulations in the interior design of corporate spaces. You will gain insight into promoting a good educational environment and ensuring that all safety precautions are followed.


4 Interior Design Sketching (Module 6)
8 Min

You will learn about the technical drawings needed to turn your interior design drawing ideas into something tangible.


5 Computer Aided Drafting (Module 7-8-9-10)
18 Min

You will have basic knowledge of using SketchUp software.


1 Interior Design [Quiz]
20 Min


1 EQAVET Accreditation [Quiz]
1 Min


1. Interior Design Materials (Module 1-2)
2. The Core Elements and Principles of Interior Design (Module 3-4)
3. Interior Design for Institutional Areas (Module 5)
4. Interior Design Sketching (Module 6)
5. Computer Aided Drafting (Module 7-8-9-10)

IDF

Administrator

İzmir Tasarım Fabrikası

Administrator

İzmir Tasarım Fabrikası temel düşünce yapısı olarak “Tasarım Odaklı Düşünce” (TOD) metodunu benimsemekte ve bunu öğrenim deneyimlerinde de uygulamaktadır.

0 Değerlendirne
0 İnceleme
9 Katılımcı
10 Eğitim

Herkes bireysel varlığını temsil etmenin yanı sıra bir topluluğun parçasıdır. İşbirliği, katılımcılık, dayanışma ve paylaşım kültürü birlikte üretmenin ve gelişmenin anahtar kavramlarıdır. İzmir Tasarım Fabrikası (IDF), bilgi ve deneyimi paylaşırken yeni oluşumlara ilham olmayı amaçlar. Meraklı, araştırmacı, yaratıcı, yenilikçi karakteriyle fikir yürütme ve yeni bakış açıları geliştirebilme kabiliyetine sahiptir. Birlikte tasarlayıp birlikte üretmek, değeri birlikte inşa etmek değerlidir.

IDF, sadece insanlara değil; tüm canlılara ve dünyaya karşı sorumluluk sahibidir. Kişiler ve kurumlarla iletişiminde, üstlendiği rol ve duruşuyla tüm faaliyetlerinde bu sorumlulukla hareket eder. Sadece bugün için değil; gelecek için değer yaratmayı önemser. Bu yüzden devamlılığı sağlamaya, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir olmaya özen gösterir. IDF çatısı altında herkes kendisine, çevresine, ekibine, topluluğa ve dünyaya karşı sahip olduğu sorumluluğun bilincindedir.

IDF, işbirliği odaklı bir platform ve model olarak birleştirici bir özelliğe sahiptir. Ortak hareket edebilmek için koordinasyonu sağlamak, birliktelik duygusunu kazanmak ve paylaşımcılık önemlidir. Farklı disiplinlerden, farklı görüşlerden ve farklı deneyimlerden beslenen IDF, katı ve değişmez bir yapı yerine sürekli yenilenen, esnek bir yapıyı benimser. Yerel unsurların güç birliğine inanır. Bağımsız, kolaylaştırıcı ve esnek yapısı, değişen koşullara hızla uyumlanmasını, kapsayıcılığı ve çoğalmayı sağlar.

Katılımcı Geri Dönüşleri

Interior Design

0

Eğitim Değerlendirmesi
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%

Yorum bulunamadı

Giriş Yap veya Kayıt Ol (Bir inceleme göndermek için)

İnceleme

Alışveriş Sepetin

Loading...